Excavators

Specials

Ekskawatory There is 1 product.

Showing 1 - 1 of 1 item
Showing 1 - 1 of 1 item
Ekskawatory
Ekskawatory

Co to jest ekskawator?

Ekskawator stomatologiczny to narzędzie powszechnie używane w stomatologii zachowawczej do usuwania zmienionej przez próchnicę zębiny. Ten proces jest częścią przygotowania do wypełnienia zęba. Ekskawatory stomatologiczne (inaczej wydrążacz stomatologiczny) występują w różnych kształtach i rozmiarach, z których każdy został zaprojektowany do określonych aspektów przygotowania zęba.

Jak wykląda ekskawator?

Ekskawator stomatologiczny zazwyczaj posiada zakończenie robocze w kształcie stożka lub łyżki, które umożliwia delikatne wydrążanie zębowego materiału z próchnicą. Ważne jest usunięcie wszystkich zdegenerowanych tkanek, aby stworzyć czystą i zdrową powierzchnię pod kolejnym etapem, czyli wypełnienia zęba materiałem ostatecznym.

Dentystyczne ekskawatory są często używane w połączeniu z innymi narzędziami stomatologicznymi, takimi jak wiertła dentystyczne lub zgłębniki stomatologiczne, aby zagwarantować skuteczne i dokładne usunięcie zdegenerowanych struktur zęba. Wybór konkretnego ekskawatora zależy od oceny dentysty dotyczącej rozległości i lokalizacji próchnicy.

Podobnie jak wiele narzędzi stomatologicznych, postęp technologiczny w dziedzinie stomatologii może prowadzić do różnic w projektowaniu i materiałach używanych w stomatologicznych ekskawatorach. Stomatolog wybiera odpowiednie narzędzia w oparciu o sytuację kliniczną i konkretne potrzeby każdego pacjenta.

Ekskawator podologiczny

Bardzo częst ekskawator znajduje też zastosowanie w podologii. Nazywany jest wtedy ekskawatorem podologicznym lub wydrążaczem podologicznym.