Branża medyczna jest liderem innowacyjności i postępu technologii w celu przyśpieszenia procesu leczenia i uczynienia go bardziej precyzyjnym. Rozwój ten nie ominął ortodoncji, która w ostatniej dekadzie przeszła przełomową adaptacje do nowych technik i technologii. Efektem tego procesu są bez wątpienia zamki samoligaturujące - odpowiedz na oczekiwania pacjenta i potrzeby lekarza specjalisty.
Co to są zamki samoligaturujące? Czym jest aparat samoligaturujący?
Są to zamki do techniki aparatu stałego, które nie wymagają użycia ligatur elastycznych lub metalowych do związania łuku ortodontycznego z zamkiem. Jest to kluczowa cecha odróżniająca te zamki od zamków zwykłego aparatu. Łuk zostaje zamknięty zasuwką zamka po umieszczeniu go w slocie. Specjalnie zaprojektowane klapki pozwalają na wielokrotne otwieranie i zamykanie zamka podczas wizyt kontrolnych, na których niezbędna jest wymiana łuku. System ten znacząco przyśpiesza i ułatwia pracę specjalisty i poprawia komfort pacjenta podczas zabiegów.
Aparat samoligaturujący – zalety
Kształt i budowa zamka, jego opływowość i rozmiar, sprawia, że proces leczenia jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Jednolitość budowy zamka wpływa też na łatwość dbania o higienę jamy ustnej. Brak gumowych ligatur wpływa znacząco na zmniejszenie sił tarcia oraz równomierne w czasie oddziaływanie łuku na zęby ze stałą siłą. Pozwala to niejednokrotnie na skrócenie czasu leczenia w porównaniu ze zwykłym, ligaturowym aparatem ortodontycznym. Mniejsze tarcie sprawia też możliwość zmniejszenia użytej siły, dzięki czemu proces leczenia jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Zastąpienie ligatur wielorazową zasuwką skutkuje tym, że aparat jest mniej awaryjny i pozwala na wydłużenie czasu pomiędzy wizytami, a skraca czas wizyt kontrolnej.
Podsumowując - Główne cechy zamków samoligaturujących to:
- Brak gumek ligaturowych: W przeciwieństwie do tradycyjnych zamków, zamki samoligaturujące nie wymagają gumek do utrzymywania drutów ortodontycznych. Zamiast tego posiadają specjalne klapki, które same utrzymują druty.
- Mniejsze tarcie: Zamki samoligaturujące mogą generować mniejsze tarcie między zamkiem a drutem, co może skrócić czas leczenia oraz zminimalizować dyskomfort pacjenta.
- Łatwiejsze utrzymanie higieny: Brak gumek ligaturowych ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej, ponieważ nie ma dodatkowych elementów, które mogą zatrzymywać resztki jedzenia - większy komfort użytkowania.
- Mniejsza konieczność dostosowywania: Zamki bezligaturowe wymagają mniej częstych dostosowań niż tradycyjne zamki, co może oznaczać mniej wizyt kontrolnych u ortodonty w trakcie leczenia ortodontycznego .
Zamki samoligaturujące – rodzaje
Kluczowym kryterium podziału zamków jest materiał wykonania. Najpopularniejsze zamki samoligaturujące to te wykonane z metalu. Znacznie nowocześniejsze i bardziej estetyczne zamki ortodontyczne to zamki ortodontyczne ceramiczne, w kolorze mleczno-białym, lekko przezierne - aparat samoligaturujący estetyczny. Zamki oferowane są w perskrypcji Roth lub MBT. Występują ze slotem 022 oraz 018.
Cena aparatów samoligaturujących
Ze względu na swoją zaawansowaną budowę zamki samoligaturujące są droższe niż zamki metalowe. Biorąc jednak pod uwagę oszczędność czasu podczas wizyt kontrolnych, wygodę stosowania oraz korzyści dla pacjenta warto rozważyć tą metodę leczenia. W naszym sklepie oferujemy zamki samoligaturujące marki Centraliss. Jako wyłączny i bezpośredni dystrybutor Centraliss gwarantujemy szybką dostawę, stały dostęp oraz bardzo atrakcyjną cenę.
Warto podkreślić, że rozwój technologii ortodontycznych może wprowadzać nowe innowacje, więc zawsze warto skonsultować się z ortodontą, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje i wybór najlepszego rozwiązania dla danego przypadku.
Bądź na bieżąco